Aktualnie znajdujesz się na: Strona głównaOferta KARATE SHINKYOKUSHINKarate KyokushinHistoria Karate Kyokushin

Karate Kyokushin

Historia Karate Kyokushin

1332414195_oyama.jpg

Historia karate kyokushin
Założycielem Kyokushinkai (jap. Stowarzyszenie Poszukiwaczy Najwyższej Prawdy) był Japończyk Masutatsu Oyama (1927-1994). Życie tego człowieka było niezwykłe - i to nie tylko dlatego, że całkowicie poświęcił je samodoskonaleniu i popularyzacji sztuki walki w jej duchowych i fizycznych aspektach. Za życia nazwano go „Ostatnim Samurajem”. Jak napisano w jednym z najbardziej prestiżowych magazynów poświęconych dalekowschodnim sztukom walki „Black Belt”: 
Oyama nie tylko przejął najcięższy do spełnienia ideał Bushido (kodeksu etycznego samurajów), lecz poszedł o krok dalej. Zwracał on uwagę na to, że stopień poświęcenia – samozaparcie poprzez samodyscyplinę – jest wprost proporcjonalny do stopnia odnoszonego sukcesu. Walka karate, kiedy na świecie istnieje broń palna, nie ma już dzisiaj zasadniczego znaczenia. W czasie wojen wydaje się czymś archaicznym.
Jednakże dyscyplina Budo pozostaje w sercach kontynuatorów dzieła samurajskiego. W roku 1936 Masutatsu Oyama zdobył stopień mistrzowski w chińskiej sztuce walki o nazwie kempo, a jako 17-letni student uniwersytetu w Takushoku zdał egzamin na 2 dan w karate, które trenował u najwybitniejszego mistrza tamtych czasów, Gichina Funakoshi. Posiadał również 4 dan w judo. W roku 1947, po wygraniu mistrzostw wszechstyli w Kioto, Oyama postanowił całkowicie poświęcić życie dalekowschodnim sztukom walki. 

Wzorując się na buddyjskim mnichu Nichiren, który spędził wiele lat na surowym treningu, Japończyk udał się samotnie na górę Kiyosumi. W pustelniczych warunkach, przez 18 miesięcy doskonalił swoje umiejętności w sztuce karate i zen.

mas_oyama_makiwara.jpgPo powrocie z gór, jako jedyny karateka w historii zdecydował się na pojedynek z bykiem. Był przekonany, że tego typu walka pokaże, jak dalece udoskonalił swoje psychiczne i fizyczne umiejętności. Starcie z potężnym zwierzęciem miało miejsce w Chibie i zakończyło się zwycięstwem Oyamy. Byk został zabity poprzez jedno uderzenie pięścią między oczy. masutatsu_oyama_033_normal.jpgTwórca Kyokushin postanowił propagować swoje karate na całym świecie. Podkreślał, że jest ono nie tylko sztuką walki, ale przede wszystkim nośnikiem tradycji i kultury Dalekiego Wschodu – wartości etycznych głoszonych przez Konfucjusza i Lao- Tse. Oyama zawsze powtarzał swoim uczniom, że karate zaczyna się i kończy na uprzejmości, i że o ile rozwój fizyczny jest początkiem sztuki walki, o tyle rozwój duchowy jest celem ostatecznym.

Dla lepszego wyeksponowania zasad etycznych Kyokushin Japończycy stworzyli siedmiopunktowy kodeks moralny tej sztuki walki. Jest w nim mowa o obowiązku szanowania starszych i rodziców, dążeniu do fizycznej i duchowej doskonałości oraz powstrzymaniu się od gwałtowności.

W 1952 roku Masutatsu Oyama wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez jedenaście miesięcy dawał liczne pokazy sztuki Kyokushin. Stoczył między innymi kilka pojedynków z bykami. Po jednej z walk dziennikarze prestiżowego. New York Timesa nazwali go „Boską Ręką”. Japończyk twierdził, że w walce można z łatwością pokonać nawet 800-kilogramowego byka, pod jednym wszakże warunkiem – nie wolno się go bać. Liczne podróże Oyamy po świecie sprawiły, że Kyokushin w krótkim czasie stało się bardzo popularne. Obecnie uprawia je ponad 2 miliony ludzi na całym globie. W roku 1974 Międzynarodowa Organizacja Kyokushin przyznała Masutatsu Oyamie najwyższy stopień wtajemniczenia – 10 dan. „Ostatni Samuraj” był autorem kilkunastu książek poświęconych zagadnieniom karate: „Co to jest karate?” (rok wydania 1958), „Oto karate” (1965), „Dynamika karate” (1966), „Duch walki” (1972), „Droga Kyokushin” (1976) i inne. 

 
 
Data publikacji: 2012-03-22 11:55:58
powrót