Aktualnie znajdujesz się na: Strona głównaOfertaBOKS/KICKBOXINGBoks

BOKS/KICKBOXING

Boks

1332920683_boks.jpg

Jest to sport walki, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą jedynie przy użyciu pięści. Zawodnicy używają rękawic bokserskich, ciosy można zadawać na tłów oraz na głowę z przodu i z boku do linii ucha. Nie dozwolone są uderzenie w tył głowy oraz poniżej pasa. Zabronione jest również uderzanie nasadą rękawicy. Zawodnicy podzieleni są na kategorie wagowe, które nieco różnią się w boksie amatorskim i zawodowym.

Boks jako sport amatorski zajmuje specjalne miejsce w olimpijskiej tradycji, pojawił się bowiem w programie już w 1904 roku, na igrzyskach w Saint Louis. Wielu zawodowych mistrzów świata wagi ciężkiej było wcześniej mistrzami olimpijskimi – między innymi Muhammad Ali, Joe Frazier, George Foreman, bracia Michael i Leon Spinks czy Lennox Lewis.

 www.legendyboksu.pl/

Boks to całokształt sposobów prowadzenia akcji w obronie jak i w ataku. Taktyczna dojrzałość boksera pozostaje w prostym stosunku do jego przygotowania technicznego. Im bogatsza jest jego technika, tym bardziej zróżnicowana taktyka.

W szerokim pojęciu techniki bokserskiej zawierają się: 

  • umiejętność szybkiego, lekkiego poruszania się po ringu - co pozwala na błyskawiczne dostosowanie się do     zmieniającej się sytuacji podczas walki.
  • odpowiedni moment dla ataku i obrony - opanowanie wszystkich ciosów atakujących, opartych na dokładnej koordynacji ruchu i wykonanie ich w właściwym czasie, szybko, dokładnie i silno.
  • utrwalanie właściwych wiadomości i nawyków w zakresie - akcji obronnych, zabezpieczające przed ciosami przeciwnika, opanowanie techniki kontrciosów, w połączeniu ich z tą czy inną obroną.

Opanować technikę boksu i stosować ją w walce może tylko bokser wszechstronnie fizycznie przygotowany, doskonale panujący nad ruchami swego ciała.Technika walki jest dla boksera jego orężem, którym posługuje się on, realizując swoje plany taktyczne. Dlatego technika powinna być przez boksera opanowana w zupełności, aby mógł on w trakcie walki posługiwać się nią pewnie i swobodnie.

Prawidłowe, celowe stosowanie dobrze przyswojonej techniki pozwala bokserowi w sposób nieprzymuszony, szybko i lekko przeprowadzać najbardziej skomplikowane i różnorodne działania. Szybkie tempo walki wymaga, aby ruchy boksera były do maksimum celowe. Dla techniki walki, każdy bokser powinien dążyć do wypracowania sobie indywidualnego stylu walki, w oparciu o podstawowe zasady techniki, ogólnie przyjęte w szkoleniu. Młodzi bokserzy powinni, poczynając od pierwszych kroków, przyswajać sobie prawidłowe nawyki, które stanowią podstawę dobrego stylu bokserskiego.
 

Treningi odbywają się: www.csw.net.pl/1032/boks1

 
 
Data publikacji: 2012-03-28 09:44:43
powrót